Paweł Kucharski

Blog

Kilka słów o mnie

Przyjechałem do Jeleniej Góry na jesieni 2006 turystycznie, na 2 dni i mieszkam do dziś.
Urok tego miejsca kazał mi tu zainwestować i rozpocząć nowe życie. Jednak jako spadochroniarz mam spojrzenie mniej nacechowane bezkrytyczną miłością rodzinną i może dlatego bardzo bym chciał, aby to miejsce wykorzystało w pełni swój potencjał. Może dlatego czasami szukam dziury w całym. Chcę jednak mobilizować wszystkich współmieszkańców do działań na rzecz odgnuśnienia, rozwoju i uatrakcyjnienia Jeleniej. Szukam zwolenników takiego myślenia.

Podziel się z innymi

| |

16.09.2020, środa - pęd do innowacji

2020-09-16 17:25
Trwa wyścig szczepionkowców. Wyścig kto pierwszy da radę opracować skuteczne panaceum na Covida. Wczoraj wyczytałem, że bierze w nim udział również drużyna pod wodzą pewnego profesora z Poznania. Ów profesor nie jest jakimś "pierwszakiem" w dziedzinie szczepionek, jako że ma już na koncie szczepionkę na pewne odmiany raka. I to szczepionkę, która działa. Pomogła już 40.000 pacjentom.

Jednak opracowanie szczepionki, to nie jest takie hop siup. Wymaga nie tylko wiedzy. Wymaga odpowiedniej aparatury i zaplecza. Aparatury brak, ale można podobno skorzystać z tej istniejącej w Szkocji. Zaplecze jakoby jest, ale zaplecze i przeprowadzenie badań i tych w Polsce i tych w Szkocji wymaga pieniędzy, których pan profesor nie posiada. Wpadł więc na pomysł by zwrócić się o wsparcie do rządu polskiego, by w ramach popierania innowacyjności i rozwoju polskiej myśli naukowej, przydzielił zespołowi profesora 10 mln. zł na dalsze badania. Teoretycznie, bowiem, profesor już ma wszystko opracowane i teraz potrzebne jest tylko przebadanie czy przygotowana metoda działa i na ile jest skuteczna. Po to potrzebne są owe pieniądze. Ich zainwestowanie może przynieść skuteczną polską szczepionkę przeciwko Covidowi, której krajowa produkcja mogłaby przynieść korzyści polskiemu przemysłowi oraz - ewentualnie - stać się dobrym produktem eksportowym. Stwarza szansę, że zamiast kupować szczepionkę gdzieś ze świata, moglibyśmy mieć własny produkt, pokazalibyśmy światu moc polskiej myśli farmaceutycznej oraz - przy okazji - zarobili parę euro lub dolarów, zamiast je wydawać.

Suma 10 mln. zł, na takie badania, nie jest zbyt wygórowana, bo np. rząd niemiecki wsparł własnych uczestników tego wyścigu zastrzykiem w wysokości 750 mln. euro. Ale to przecież polski rząd popiera innowacje, polską naukę, polskich wynalazców i rozwój polskich produktów. Polskie ministerstwo od spraw rozwoju i nauki i czegoś tam jeszcze, realizując te wszystkie hasła nie przyznało zespołowi profesora z Poznania tej - w zasadzie - śmiesznej kwoty. (Bo np. mamy również takie aktualne doniesienie: "W TVP prawie 18 mln zł na nagrody
Zwyczajne walne zgromadzenie Telewizji Polskiej zdecydowało o przeznaczeniu 17,8 mln zł z 89 mln zł zysku wypracowanego przez spółkę w 2019 r. na wypłatę nagród - informuje branżowy portal Press. pl." Zysk? A co z 2 miliardową dotacją, bo TVP nie wyrabia finansowo?)

Jednocześnie, ze wszystkich stron słyszymy o wybitnych osiągnięciach polskich naukowców w rozmaitych krajach Europy i świata. Przypinamy sobie za nie ordery, bo ludzie z polskimi korzeniami i - jakże często - w Polsce, za pieniądze polskich podatników, wykształceni.

Ktoś oczywiście może powiedzieć, że traktowanie polskiej wynalazczości i nauki po macoszemu nie jest wynalazkiem rządu Zjednoczonej Prawicy i ma swoje wieloletnie tradycje w poprzednich rządach, od PRL począwszy. Ale przecież teraz mamy do czynienia z rządem "dobrej zmiany" i wspaniałym premierem popierającym rozwój innowacyjności, a zwłaszcza polskiej myśli. Czekam więc na odrobinę profesjonalizmu i rozsądku, zanim pan profesor wraz z zespołem nie wyemigruje dokądś, gdzie ktoś dostrzeże przegapioną w Polsce szansę, a potem, po jego ewentualnym sukcesie, oraz zakupieniu efektów jego badań, będzie "dobra zmiana" się chlubiła faktem jakich to wspaniałych naukowców Polska ma.

Ma i co?

Oddaje ich gratis innym zamiast sama zebrać całą śmietankę.

Komentarze

Rafał Piotr Szymański @ 176.114.233.*

wysłany: 2020-09-17 08:27

Polscy naukowcy już na początku pandemii opracowali test na SARS-CoV-2, kosztujący ok. 20-30 zł. Gratis przekazano go rządowi. My nadal jednak kupujemy gów...e testy kosztujące kilkaset złotych, które w dodatku nie dają pewnych wyników. To jeszcze głupota i marnotrawienie publicznych środków czy już korupcja, Panie Pawle?

PK.: otóż Panie Rafale, okazało się, że najpewniejszymi dostawcami rozmaitych towarów medycznych są trenerzy narciarscy i handlarze bronią. Tamci, od testów, widać nie spełniali tych kryteriów, nie znali odpowiednich ludzi i może, na dodatek, byli specjalistami.

Error @ 78.8.97.*

wysłany: 2020-09-17 14:16

Myślałem że jest Pan mądrzejszy... Najgorzej jak o innowacyjności rozprawiają historycy, politolodzy czy dziennikarze. Przecież te pieniądze byłyby utopione. Co kilka tygodni jakiś "niedoceniony" polski naukowiec rozgłasza, że już prawie opracował szczepionkę. Będzie tak jak z milionem polskich samochodów elektrycznych.

PK.: a skąd pewność, że mamy do czynienia z "niedocenionym" naukowcem? Te słowa wypowiedział nie Wspaniały Premier obiecujący wszystkim wszystko, ale profesor o dużym dorobku i wieloletnim doświadczeniu może mieć podstawy i wiedzieć co mówi.

www @ 83.26.194.*

wysłany: 2020-09-20 23:00

tjaaaa, ma prawie szczepionkę, tylko te badania takie drogie. Jak Tołpa. "Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka, stałaby się rzecz wielka". Ech... no ale jest okazje aby dokopać niedobremu rządowi. A jakby wydał 10 mln i ze szczepionki nici, to też świetnie - znów będzie można dokopać rządzącym. I gdyby jeszcze ten wirus istniał...

PK: skąd pewność, że profesor chce tylko wyrwać kasę, skąd pewność, że wirus nie istnieje i kto to naukowo udowodnił?

Wieńczysław @ 5.173.233.*

wysłany: 2020-10-09 21:06

https://wiadomosci.onet.pl/politico/ii-wojna-swiatowa-niemcy-przezwyciezyly-swoja-historie-dlaczego-polska-nie-moze/kwhwn3s

Gwałciciel już się otrząsnął ze zbrodni, dlaczego więc ofiara nie może?

PK.: No właśnie, dlaczego?
"Gwałciciel" codziennie, przez publikacje w mediach, boksuje się ze swoją historią, przepracowuje ją i przyznaje do swoich win. A co robi "ofiara" w sprawie polskiego antysemityzmu?

Wieńczysław @ 5.173.241.*

wysłany: 2020-10-12 17:03

Oto jak gwałciciel boksuje się ze swoją historią:

https://magazyn.wp.pl/finanse/artykul/willa-na-kacecie

Tak się boksuje, że z tej historii nic już nie zostało.

A co robi ofiara? Tworzy instytucje, które utrwalają pamięć o Holokauście i innych zbrodniach reżimów totalitarnych, choć to powinien być głównie obowiązek "gwałciciela":

https://instytutpileckiego.pl

Co robi gwałciciel? Przymyka oko na szalejący antysemityzm:

https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/7794547,niemcy-antysemityzm-zydzi-emigracja.html

Co robi ofiara?

Coraz bardziej interesuje się kulturą żydowską:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1596469,1,moda-na-zydowskosc.read

https://www.rp.pl/artykul/1094138-Moda-na-bycie-Zydem.html

A co robią np. wspaniali, cywilizowani Belgowie?

https://wiadomosci.onet.pl/politico/skandal-w-belgii-w-karnawalowym-korowodzie-w-miescie-aalst-przedstawiono-zydow-jako/359jdd3

Można tak wymieniać bez końca.

I proszę nie zrównywać ofiar ze zbrodniarzami. Rozliczenie się ze swoją przeszłością to obowiązek Niemców, nie Polaków. Polacy żadnej masowej zbrodni nie popełnili. Pojedyncze przypadki takich czy innych wystąpień antysemickich nie zmieniają tego obrazu.

Proszę sięgnąć do tej publikacji prof. Władysława Bartoszewskiego:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/polacy-zydzi-okupacja-fakty-postawy-refleks-wladyslaw-bartoszewski-7426

Wiem, że skasuje Pan ten wpis, bo jest zbyt niewygodny - tym większy wstyd dla Pana, bo w ten sposób tylko fałszuje Pan nie tylko historię, ale i teraźniejszość.

PK.: nie skasuję, choć przyznam, że od Pana, Narodowca i fałszywego patrioty innego się nie spodziewałem. To tylko kłamliwa demagogia, bo tylko taką jest opowiadanie, że w Polsce nie ma antysemityzmu, że Polska nie ma z czego rozliczać. Podanej tu książki prof. Bartoszewskiego chyba Pan nie czytał, bo jest, właśnie w niej wiele przykładów na polski antysemityzm. Oczywiście są też inne przykłady, ale, że wspomnę bohaterską Irenę Sendlerową, najbardziej musiała się, ze swoją działalności ochrony Żydów, kryć przed polskimi sąsiadami.

Wieńczysław @ 5.173.233.*

wysłany: 2020-10-19 18:51

https://youtu.be/yoxPOEbsXpM

Serdecznie polecam ten wywiad z najwybitniejszym obecnie polskim poetą. Proszę koniecznie pokazać to nagranie swojemu wnukowi, aby uczyć go patriotyzmu, a nie ciągłego nadskakiwania i płaszczenia się przed Niemcami.

PK.: serdecznie gratuluję wyboru idoli oraz członków elity. Życzę zdrowia.

Wieńczysław @ 5.173.40.*

wysłany: 2020-10-28 12:10

Szanowny Panie Kucharski, co się z Panem dzieje? Martwię się o Pana.

PK.: dzięki za troskę, ale - ku Pańskiemu rozczarowaniu - miewam się wspaniale.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: