Paweł Kucharski

Blog

Kilka słów o mnie

Przyjechałem do Jeleniej Góry na jesieni 2006 turystycznie, na 2 dni i mieszkam do dziś.
Urok tego miejsca kazał mi tu zainwestować i rozpocząć nowe życie. Jednak jako spadochroniarz mam spojrzenie mniej nacechowane bezkrytyczną miłością rodzinną i może dlatego bardzo bym chciał, aby to miejsce wykorzystało w pełni swój potencjał. Może dlatego czasami szukam dziury w całym. Chcę jednak mobilizować wszystkich współmieszkańców do działań na rzecz odgnuśnienia, rozwoju i uatrakcyjnienia Jeleniej. Szukam zwolenników takiego myślenia.

Podziel się z innymi

| |

19.11.2019, wtorek - i co dalej

2019-11-19 17:29
Pierwsze sejmowe starcie się jednak nie odbędzie.

PiS podwinął ogon i wycofał się z pomysłu 30-krotności ZUS. To dobry znak, bo świadczy o jakimś przebudzeniu do realnego świata i ekonomicznej rzeczywistości.

Niespotykana była również deklaracja partii Gowina. Nie wiem na ile była to ukartowana gra, a na ile przygotowanie do ewentualnego otwarcia się na inne propozycje koalicyjne. Nie chcę wyciągać za daleko idących wniosków, ale jedność biało-czerwonej drużyny trochę się zarysowała.

Prezydent również - choć nieco ciszej - chciał przy tej okazji nazbierać trochę punktów wśród poza PiSowskiego elektoratu. Sam tego nie powiedział, ale Jego rzecznik zasugerował, że się z tego pomysłu za bardzo nie cieszy.

Ciekawe gdzie teraz PiS będzie szukał pieniędzy na zrealizowanie obietnicy o zrównoważonym budżecie. Już dało się słyszeć, że przedsiębiorcy zapłacą za prąd według "cen rynkowych". Tak więc obietnica "promocyjnych" cen też przestała być aktualna. Oznacza to nic innego jak radykalny wzrost większości cen, bo prąd jest składową kosztów produkcji przeważającej części wyrobów i usług.

Odnoszę wrażenie, że przedwyborcza obietnica zrównoważonego budżetu została rzucona bez poprzedniego zbilansowania przychodów i wydatków. Każdy i każda, nawet gospodyni domowa, wiedzą, że planując wydatki należy najpierw się upewnić co do dochodów. Tu jednak kampanijne rozdawnictwo było za hojne. Oczywiście zadłużenie, jako takie, nie jest żadnym wstydem, ale wydawanie kredytu tylko na konsumpcję nie wróży nic dobrego na przyszłość. I tu też, tak jak w przypadku planowanej ustawy o 30-krotności, dało się zauważyć politykę Prezesa, że wygrana jest najważniejsza, a po nas, choćby potop. Absolutnym priorytetem było wygranie wyborów, a wszystko inne, w tym logika ekonomiczna i myślenie o przyszłości, czyli kto i z czego za to wszystko ma zapłacić, zeszło na plan dalszy i to nie jest dobre dla kraju i dla Polaków.

Z drugiej strony partia Razem i jej komunistyczne pomysły na podwyższenie podatków i namawianie do znanego nam z czasów PZPR egalitaryzmu. Rozmaici mędrcy z lewego krańca muszą się dostosować do nowej rzeczywistości. Dziś, każdy może szukać pracy w dowolnym kraju Europy. Jak mu się dowali za duży podatek, to po prostu, pojedzie gdzie indziej. Zwłaszcza, że mamy tu do czynienia z grupą najlepiej wykształconych specjalistów, w których wykształcenie my, wszyscy podatnicy, zainwestowaliśmy poważne pieniądze. Tacy znajdą pracę wszędzie, a w Polsce stanie się to, co z lekarzami - czyli tych specjalistów zabraknie. Brak wysoko kwalifikowanych pracowników, to brak innowacyjności, brak rozwoju i spadanie Polski do roli "rezerwuaru taniej siły roboczej".

Wprowadzenie maksymalnej emerytury przy jednoczesnym obowiązku opłacania składek niezależnie od wysokości zarobków jest właśnie krokiem w tą stronę. "Nowocześni" komuniści z Razem muszą mieć świadomość, że dogmat panujący w dawnych, dla komunistów, "dobrych" czasach o ściganiu "bogaczy", badylarzy i prywaciarzy dziś nie obowiązuje. Drodzy towarzysze, świat jest tak zbudowany, że są ludzie o różnych zdolnościach, o różnym pędzie do nauki, o różnym podejściu do ryzyka, o różnym preferencjach dotyczących "jakości" miejsca pracy. Trzeba to uszanować i za lepsze umiejętności, lepsze wykształcenie, chęć podjęcia ryzyka nagradzać a nie karać wyższymi podatkami.

Zaproponowany przez Razem model jest bowiem niczym innym jak dodatkowym podatkiem za profesjonalizm.

Za to oczekiwane przez opozycję orzeczenie europejskiego Trybunału (TSUE) problemu nie rozwiązało. Sędziowie Trybunału zachowali się jak zbiorowa Pytia i odbili piłeczkę do polskiego SN. Rządzący uznali to za swoje zwycięstwo, ale równocześnie już słychać, że ten pomysł nie do końca się podoba, bo lepsze dla nich byłoby rozpatrywanie sprawy przez TK (o czym wspomnieli), zwłaszcza taki z Piotrowiczem i Pawłowicz, ale TSUE wskazał jednak na SN. Jak się sprawa rozwinie - zobaczymy. Jedno jest jednak pewne: na szybkie rozwiązanie liczyć nie można.

Komentarze

zBIGs @ 109.241.187.*

wysłany: 2019-11-19 19:44

Aby niektóre sprawy zobaczyć we właściwym świetle dobrze niekiedy je sprowadzić ad absurdum. I tak patrzę na modele proponowane przez Razem, które odnosiło się do propozycji PiS. Ale też należy pamiętać nie tylko o tych przedsiębiorczych, bo oni z definicji poradzą sobie. Gorzej z tymi, którzy są mniej lub wcale nie są przedsiębiorczy. A dlaczego? Bo oni m.in też głosują. Słyszę o eksperymentach z "dochodem gwarantowanym" w tych bogatszych krajach(Skandynawia, Anglia). A Sąd Najwyższy, czy ogarnie ten prawny chaos? Oby.

PK.: jasne, trzeba pamiętać o wszystkich, ale nie znaczy to by walić kłonicą w tych bardziej zaradnych, bo uciekną, a wówczas tym słabszym nie będzie z czego dać.
Najsłabszymi są jednak niepełnosprawni, którym właśnie PiS, w swojej katolickiej trosce o najsłabszych i w ramach solidarnej polityki społecznej, odebrał pieniądze i przeznaczył je np. na fundusz pogrzebowy.

Krótko: złamał kolejną obietnicę.

O pensji minimalnej też nie padło ani jedno słowo, a Prezes przemawiał przez 20 minut.

myśligeniusza @ 83.30.143.*

wysłany: 2019-11-20 15:12

Jarek słuchaj musimy dalej przykrywać kamienicę na godzinę.JA ZAPROPONUJĘ POGONIĆ BOGATYCH ,TY SPRZECIW SIĘ ,I MAMY ,MEDIA Z GŁOWY, O PANU Z nIKU.Bo i ja przjcielu cierpiący w czasie głosowania ,jak się wycofam ,to ty będziesz zwycięzki ,a ja jeszcze bardziej ,bo lud boży mnie usprawiedliwi ,że nie mogę pogonić bogaczy.Przy okazji skompromitujemy tzw lewicę ,która mIAŁłA szefa tak mi przyjaznego, w szukaniu fałszerstw wYborczych.I ten ich lektorat pokaże im kciuka ,za bratanie się z nami w sprawie tzw 30.

RPS @ 199.249.230.*

wysłany: 2019-11-21 12:20

Jeżeli zaczniemy licytować się na populizmy nieuchronnie czeka nas wariant grecki - zapaść gospodarcza i ucieczka inwestorów. Kłopotem opozycji jest to, że jest ideowo niespójna - od wolnorynkowych konseratystów (Kazimierz Ujazdowski) przez związane z PSL centrum, po trockistów z Razem. Trudno w takiej ekipie o konsensus. Drogą środka jest pomoc socjalna, lecz nie rozdawana każdemu potencjalnemu wyborcy, ale kierowana do osób naprawdę tego potrzebujących. Zastanówmy się: czy osoba zarabiająca 10 tysięcy złotych miesięcznie naprawdę potrzebuje 500+??? A przecież je biorą (Petru, Vega)...

PK.: szanowny Panie Rafale, 500+ jest tak nieskomplikowanie przyznawane by dostał je każdy. Niech Pan sobie wyobrazi drobnych przedsiębiorców czy rolników, którzy musieliby spełnić jakieś kryterium dochodowe. Powstałyby natychmiast pytania dlaczego zarabiający poniżej np. 3.500 dostają, a zarabiający 3501 już nie (granicę wymyśliłem absolutnie dowolnie). Rozdawnictwo, by wywołało oczekiwany efekt musi być czystym rozdawnictwem. A czy prezesi banków muszą brać 500+ nikogo nie interesuje, bo rząd rozdaje nie swoje pieniądze.

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2019-11-22 21:10

Szanowny Panie Kucharski,

serdecznie polecam ten oto film dokumentalny poświęcony postaci śp. Rafała Gan-Ganowicza:

https://www.youtube.com/watch?v=c85eQrEvFCY

Co ciekawe, Rafał Gan-Ganowicz, podobnie jak Pan, też w pewnym momencie swojego życia wyjechał do Niemiec, ale z zupełnie innego powodu, w zupełnie odmiennych okolicznościach i w zupełnie innym celu (szczegóły w filmie). Pozdrawiam.

PK.: co to ma ze mną wspólnego? Co ma z obecną sytuacją w Polsce? Może przez związki niektórych z ekipy PiS z Rosją?

B+ @ 83.7.51.*

wysłany: 2019-11-23 17:30

Najnowszego newsa Pan słyszał? SLD w grudniu najprawdopodobniej połączy się z Wiosną w jedną partię. Czyli już niedługo będzie można mówić do Biedronia towarzyszu Robercie. Bu, ha ha ha, a takie wielkie nadzieje wiązał Pan z Biedroniem i jego partią jeszcze niedawno.

PK.: szanowny trollu, po pierwsze o członkach SLD, zwłaszcza tych młodych, można mówić tylko jako o towarzyszach jeśli o towarzyszach zacznie Pan również mówić o członkach i podkomendnych I Sekretarza czyli Prezesa.
Po drugie na Biedroniu rzeczywiście się zawiodłem, ale i tak jest on o parę długości lepszy od wielu "młodych wilków" PiS.
Po trzecie polecam artykuł o sprawie, którą wielokrotnie na tym blogu poruszałem:
https://businessinsider.com.pl/finanse/adrian-zandberg-o-expose-premiera-krytyka-programu-mieszkanie-plus/eqlkwcr

Z zaciekawieniem czekam na Pański komentarz i polecam całe wystąpienie tego lewaka na pierwszym posiedzeniu Sejmu:
https://www.youtube.com/watch?v=BL646AKGRXs

albo: https://www.youtube.com/watch?v=W9ePg5BTRz8&pbjreload=10

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2019-11-23 17:56

Czy dla Pana wszystko musi mieć jakiś związek z PiS-em? Polecam mniej żółci, a więcej próby poszerzenia horyzontów, m.in. dzięki takim filmom.

PK.: to nie żółć, to prawda, bo dziś PiS mebluje nam życie.

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2019-11-23 18:47

"Po drugie na Biedroniu rzeczywiście się zawiodłem"

Zawiódł się Pan na Biedroniu, zawiódł się Pan na Łużniaku, zawiódł się Pan Petru, zawiódł się Pan na Macronie, ale dalej Pan twierdzi, że zna się Pan na polityce. Obecnymi Pańskimi idolami są Bogdan Zdrojewski i marszałek Tomasz Grodzki, które swoje urzędowanie zaczął od zapowiedzi złamania konstytucji (marszałkowi Senatu nie wolno prowadzić polityki zagranicznej, więc wszelkiego rodzaju gry polityczne, do których wciągani są politycy zagraniczni są sprzeczne z konstytucyjnymi celami Senatu) oraz od nachalnej autopromocji, wspomaganej przez zaprzyjaźnione media i oddanych fanów w całym kraju, którzy teraz będą uprawiali kult jednostki. Oczywiście do czasu, aż znowu nie wybuchnie jakaś afera, jak z Kijowskim czy innymi waszymi idolami. Niczego się nie chcecie nauczyć, ale może to i dobrze.

"dziś PiS mebluje nam życie."

Przestań uprawiać tą tandetną propagandę, PiS nie mebluje nikomu "życia", tylko rządzi państwem. W czasach rządów PO nie pisałeś, że ktoś "mebluje życie", mimo że ingerencja w prywatne życie obywateli szła dużo dalej. Zacznij myśleć samodzielnie i w oparciu o sprawdzone fakty, a nie propagandę z Wiertniczej.

PK.: owszem, na tych osobach się zawiodłem, ale to tylko świadczy o jakości klasy politycznej.
Marszałek Senatu może jednak się spotykać i rozmawiać z politykami zagranicznymi jak to robił Karczewski odwiedzając i chwaląc Łukaszenkę.
Po nigdy nie "meblowało" Polakom życia, a - mimo wszelkich wad - rządziło Polską lepiej od PiS. PiS nie rządzi państwem, PiS, na siłę, chce zawładnąć państwem i umysłami wszystkich Polaków. Takie próby znamy z PRL i - jak się okazało - takie "rządzenie" nie wychodzi.

Jeśli Pan swoje oceny opiera na przekazie z Woronicza, to ma dostęp do najbardziej obiektywnych informacji, gratuluję!!!!!!
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tomasz-grodzki-na-celowniku-media-publiczne-kreuja-negatywny-wizerunek-marszalka/p4zmpy7

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2019-11-23 18:54

https://www.youtube.com/watch?v=0gAEkpQtNAY

Gratuluję wyborcom PO. Potem będziecie się wściekać, gdy ktoś ośmieli się wyrazić przekonanie, iż obecność kobiet w polityce to pomyłka. Takie egzemplarze tylko dostarczają dowodów do takich stwierdzeń. Ta młoda dama jest z wykształcenia lalkarką, więc powinna pracować w teatrze albo w przedszkolu. Tymczasem Grzegorz Schetyna przy pomocy "młodych, wykształconych, z dużych miast", czyli tzw. "myślącej części narodu" postanowił wprowadzić ją do parlamentu. Wyjątkowo ohydny przykład szkodzenia Polsce poprzez niszczenie parlamentarnych obyczajów.

PK.: przypomnę, że wyjątkowy pan Marek Suski ma też podobne wykształcenie. a robienie fotek w Sejmie jest bardziej eleganckie od pałaszowania sałatki na sali obrad.

B+ @ 83.7.51.*

wysłany: 2019-11-23 19:01

Widziałem już te wystąpienia Kosiniaka Kamysza i towarzysza Zandberga. Pięknie mówią, bardzo pięknie, aż się rozczuliłem. Tacy oni wrażliwi i troskliwi o losy Polski i Polaków, naszego państwa w którym od ponad czterech panuje ta straszna kaczystowska dyktatura. Życzę im powodzenia, a zwłaszcza Kamyszowi być może przyszłemu prezydentowi. Może w końcu wtedy spełni wszystko to czego mu się nie udało, kiedy współrządził wraz z Platformą w latach 2007-2015.

PK.: w sprawie profesjonalizmu i transparentności PiS polecam:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/byli-podwladni-mariana-banasia-maja-nowe-posady-wciaz-robia-urzednicze-kariery/82hwr4f

Tam milczeli lub "nie widzieli" mafii więc niech mają awans za posłuszeństwo.

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2019-11-24 12:39

"robienie fotek w Sejmie jest bardziej eleganckie od pałaszowania sałatki na sali obrad."

Jak Pan śmie obrażać posłanki Nowoczesnej:

https://bit.ly/2Oggapu

PK.: to też słabo wygląda, mimo że nie sałatki.

P.S. A to polecam władzom JG:
"W Poznaniu duża podwyżka dla tych, którzy nie segregują

W Poznaniu ceny za wywóz śmieci wzrosły od 1 lipca tego roku. Od kilku miesięcy płacą więcej wszyscy: zarówno mieszkańcy segregujący jak i ci, którzy śmieci nie segregują. Zmiany stawek przyjął Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP), który zarządza odpadami na terenie Poznania i okolicznych gmin. Zmienił się także system ich naliczania - są one teraz zależne od miejsca zamieszkania.

Jak przedstawiają się opłaty po podwyżce? Zdecydowanie mniej zapłacą osoby segregujące śmieci. Dla budynków wielomieszkaniowych przyjęto stawkę 14 zł miesięcznie od osoby. W budynkach jednorodzinnych i takich, w których znajdują się nie więcej niż cztery lokale, za osobę płaci się 16 zł. Dotychczas każdy mieszkaniec segregujący śmieci płacił 12 zł niezależnie od miejsca zamieszkania."

P.S. i na dodatek jeszcze taka analiza do poczytania i skomentowania:
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/rzad-obchodzi-regule-wydatkowa-ws-13-emerytury-wywiad-z-ludwikiem-koteckim/6qky1v2

chichot @ 83.30.131.*

wysłany: 2019-11-24 13:09

Te pisiaki ,którym zostało jeszcze trochę godności ,golą się po ciemku ,,aby nie patrzeć w załgane gęby.Pozostali ,łżą w mediach jak bure ćwoki .Na czele łgarstwa ,teN ,któremu sąd naKazał przeprosić za bREdzenie nieprawdy.Czy pomioty broniące ludzi ,którzy prą do totalitaryzmu ,będą się golić po ciemku ,zapytajcie WIENCZYSLAWA/?

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: