Paweł Kucharski

Blog

Kilka słów o mnie

Przyjechałem do Jeleniej Góry na jesieni 2006 turystycznie, na 2 dni i mieszkam do dziś.
Urok tego miejsca kazał mi tu zainwestować i rozpocząć nowe życie. Jednak jako spadochroniarz mam spojrzenie mniej nacechowane bezkrytyczną miłością rodzinną i może dlatego bardzo bym chciał, aby to miejsce wykorzystało w pełni swój potencjał. Może dlatego czasami szukam dziury w całym. Chcę jednak mobilizować wszystkich współmieszkańców do działań na rzecz odgnuśnienia, rozwoju i uatrakcyjnienia Jeleniej. Szukam zwolenników takiego myślenia.

Podziel się z innymi

| |

24.09.2019, wtorek - podarunki

2019-09-24 13:04
Rząd, z wielkim szumem, ogłosił obniżkę podatku CIT. Małe spółki kapitałowe mogą teraz płacić 9%. Istnieje również możliwość przekształcenia działalności w jednoosobową spółkę kapitałową i wówczas zamiast 17 lub 19% można właśnie wykorzystać ten podarunek i płacić tylko 9%. Brzmi dobrze, prawda? Ale...

Otóż diabeł tkwi w szczegółach.

Jeśli Kowalski, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, przekształci się w reklamowaną spółkę, zapłaci oczywiście owe 9% podatku od zysku. Ale tylko do momentu, gdy nie zachce mu się wypłacić sobie, jako właścicielowi, owego zysku. Wówczas mianowicie, po zapłaceniu owej obniżonej atrakcyjnej stawki musi od wypłaconego sobie zysku zapłacić jeszcze PIT, czyli minimum 17%.
Policzmy więc co ów podarunek daje.

Ano daje mu po kieszeni. Zamiast 17 lub 19% zapłaci 9 plus 17 lub 19%. Efekt: jest 9% w plecy. Czyli zysk jest opodatkowany podwójnie.

Jednak hasło obniżenia podatku CIT brzmi propagandowo świetnie i jest się czym, na wszystkich spotkaniach z wyborcami chwalić. Hasło obliczone na tych, którzy nie mają pojęcia o prawdziwych mechanizmach podatkowo-księgowych. Żadna szkoła tego nie uczy, czyli można ludności wmówić wszystko. Tak więc choć krąg obdarowanych jest poważnie ograniczony, ale chwalić się jest czym.

Podobnie jest z kolejnym podarunkiem ogłoszonym przez Premiera, obniżką ZUS o 500 zł dla małych przedsiębiorców. Tylko ten mały przedsiębiorca musi być wyjątkowo malutki, bo jego miesięczny przychód nie może przekroczyć 10.000 zł, a zysk 6.000. Czyli, przy obiecanej pensji minimalnej 4000 zł nie bardzo się opłaca być takim małym przedsiębiorcą.

Drugą stroną medalu będzie, w przypadku np. hydraulika, świadczenie usług bez rachunku, czyli budżet straci na VAT-ie, a ów przedsiębiorca jest ustawowo spychany do szarej strefy.

Tak więc te wspaniałe podarunki są w sumie dla wyjątkowo niewielu i są pseudo-podarunkami obliczonymi wyłącznie na efekt propagandowo-populistyczny.

Sądzę, że warto o tym wszystkim wiedzieć słuchając TVPiS, bo tam o wspomnianych szczegółach nikt nie usłyszy, a za to co się nachwalą dobroci rządu dobrej zmiany i jak zamieszają w głowach elektoratowi.

Z drugiej strony opozycja, ani jej media nie tłumaczą tych prostych zasad i nie przedstawiają alternatywnych, prawdziwie przyjaznych przedsiębiorcom rozwiązań.

Ale taką już marną tą opozycję mamy. I na kogo tu 13.10 głosować?

Komentarze

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-24 17:44

To, co Pan napisał to kompletne bzdury! Pan nie ma zielonego pojęcia o czym pisze! To jest żałosne. Poucza Pan i obraża innych, że rzekomo nic nie rozumieją i "dają się nabrać" na "populistyczne pomysły PiS", podczas gdy dał Pan właśnie (kolejny niestety) dowód ostentacyjnej wręcz niewiedzy i niechlujstwa umysłowego.

Daję Panu szansę na rehabilitację - niech Pan natychmiast usunie ten wpis, a następnie niech Pan zapozna się z tematem, a potem niech Pan i tak nic już na ten temat nie pisze, bo znowu się Pan skompromituje.

PK.: dzięki za szansę, ale nie skorzystam i polecam zapoznanie się z tematem. Najlepiej porozmawiać ze specjalistą podatkowym.

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-24 18:18

Zapoznałem się z tematem i stwierdzam, że napisał Pan ordynarne brednie. Jak Panu nie wstyd jeszcze pouczać innych?!

PK.: a tak dokładnie, to w którym miejscu mam się najbardziej wstydzić?

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-24 20:46

"Rząd, z wielkim szumem, ogłosił obniżkę podatku CIT. "

Nie "ogłosił", tylko wprowadził. Nowa stawka obowiązuje od 1 stycznia 2019r. Jeśli chce Pan przedstawiać jakiś temat (zwłaszcza dotyczący zawiłej materii prawno-podatkowej), powinien Pan podawać precyzyjne informacje i używać właściwych określeń, które dają prawidłowe wyobrażenie o opisywanej sytuacji. Inaczej Pańskie wypowiedzi pozostaną niczym więcej, jak tylko bełkotem.

PK.: no to dobrze wprowadził, a fakt że 01.01.2019, czyli pod koniec kadencji i przed wyborami do europarlamentu. Co to zmienia jeśli pyszni się tym osiągnięciem do dziś.

"Małe spółki kapitałowe mogą teraz płacić 9%. Istnieje również możliwość przekształcenia działalności w jednoosobową spółkę kapitałową i wówczas zamiast 17 lub 19% można właśnie wykorzystać ten podarunek i płacić tylko 9%. "

No to 17 czy 19%? Nie sprawdził Pan? No niech Pan teraz napisze - kto płaci 17% CIT? Albo niech Pan przeprosi za pisanie bzdur!

PK.: gdzie napisałem, że 17% CIT? Prowadzący działalność, jeśli nie przeszli na podatek liniowy płacą nadal w najniższym przedziale 17% ale PIT znawco podatków drogi.

Informuję Pana, że nie ma stawki 17% CIT. Była stawka 15% wprowadzona w 2017r., ale poruszany przez Pana przypadek jednoosobowej działalności gospodarczej (tak to się nazywa pełnym zdaniem: jednoosobowa działalność gospodarcza - samo określenie "działalność" pozwala na zrozumienie, o jaką formę działalności gospodarczej chodzi jedynie, gdy osadzone jest w odpowiednim kontekście) przekształconej w jednoosobową spółkę kapitałową (czyli najczęściej spółkę z.o.o.) wchodzi do katalogu przypadków wyłączonych spod zakresu obowiązywania tej zmiany w roku, w którym nastąpiło przekształcenie oraz w roku następnym.

PK.: zapomniał Pan, że prowadzący działalność nie płacą CIT-u tylko PIT, znawco wielki.

"Brzmi dobrze, prawda? Ale…"

Nie, nie brzmi dobrze, ponieważ to samo wyłączenie ma miejsce w przypadku obniżenia stawki do 9%. Innymi słowy, gdy ktoś przekształca JDG w spółkę z.o.o. w roku 2019, to podatek liczony według tej preferencyjnej stawki zapłaci dopiero w roku 2021!

PK.: nie jest to prawda, bo: "Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2159), wprowadza preferencyjną stawkę w rozliczeniu CIT w wysokości 9%. Zgodnie z art. 17 tejże Ustawy, zmiana brzmienia w art. 19 ust. 1 pkt. 2 wprowadzającego nową stawkę, wchodzi w życie z dniem od 1 stycznia 2019 roku.

Będzie ona zatem stosowana przez podatników do rozliczania zaliczek w 2019 roku i finalnie do przygotowania rozliczenia za 2019 rok, które należy złożyć w roku następnym tj. 2020 r."

"Jeśli Kowalski, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, przekształci się w reklamowaną spółkę"

Jaką "reklamowaną" spółkę? Co Pan bredzi? Kto ją "reklamuje"? O jaką spółkę Panu chodzi w tym momencie? Pisze Pan tak specjalnie, żeby ludzie nie zorientowali się, że nic Pan na ten temat nie wie?

", zapłaci oczywiście owe 9% podatku od zysku."

Zapłaci 19%, a dopiero za dwa lub niecałe dwa lata po przekształceniu zacznie płacić 9%.

PK.: spółka zapłaci 9%, ale zysk wyjęty przez właściciela jest ponownie opodatkowany wg. jego stawki PIT.


" Ale tylko do momentu, gdy nie zachce mu się wypłacić sobie, jako właścicielowi, owego zysku."

"Zysk" w tym kontekście nie jest właściwym pojęciem, gdyż jest kategorią ekonomiczną, nie wynikającą z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W jednoosobowej spółce kapitałowej jedyny wspólnik może otrzymać dywidendę, która dla niego, jako osoby fizycznej, stanowi przychód, od którego musi odprowadzić podatek PIT.

"Wówczas mianowicie, po zapłaceniu owej obniżonej atrakcyjnej stawki musi od wypłaconego sobie zysku zapłacić jeszcze PIT, czyli minimum 17%.
Policzmy więc co ów podarunek daje.

Ano daje mu po kieszeni. Zamiast 17 lub 19% zapłaci 9 plus 17 lub 19%. Efekt: jest 9% w plecy. Czyli zysk jest opodatkowany podwójnie."

TO JEST ABSOLUTNY NONSENS!
Pan z nienawiści do PiS-u próbuje na siłę udowodnić, że obniżka podatków jest… podwyższeniem podatków! Co za absurd! Informuję Pana, że podwójne opodatkowanie w spółkach kapitałowych występuje od dawna, właściwie od momentu istnienia tego rodzaju działalności w Polsce i obowiązywania dotyczących nich przepisów podatkowych! Podwójne opodatkowanie i próby jego ominięcia są znanym od dawna problemem, wielokrotnie opisywanym i dyskutowanym! To nie jest tak, że wcześniej nie musiał płacić podatku CIT! Musiał, ale płacił większy! Wcześniej płacił 15% (jeśli spełniał warunki do preferencyjnej stawki) CIT + 18% (od października będzie to 17%) PIT! Podwójne opodatkowanie występuje zawsze, niezależnie od tego jaka jest stawka i w jaki sposób powstała spółka! Rozumie Pan?

PK.: ja rozumiem, ale Pan nie.
Otóż najpierw spółka zapłaciła 9% CIT, a potem właściciel przysługującą mu stawkę PIT. Czyli zapłacił podwójnie podatek czy nie? Jeśli by nie przekształcił, to zapłaciłby tylko PIT. Jasne?

Preferencyjna stawka dotyczy tzw. małych przedsiębiorstw, które dotychczas płaciły bezwzględnie 19% za rządów PO. PiS w 2017r. obniżył ten podatek do 15%, a teraz do 9%. W 2020r. podwyższony zostanie także próg przychodów umożliwiający skorzystanie z tej stawki z obecnych 1,2 mln euro do 2 mln euro.

A wykluczenia dotyczące spółek powstałych w wyniku przekształcenia są terminowe!

Nikt tu nie daje nikomu "po kieszeni", prosze nie POlić bzdur! Fakty są takie, że PiS ZNACZNIE obniża podatki, jednocześnie równoważąc budżet.

"Jednak hasło obniżenia podatku CIT brzmi propagandowo świetnie i jest się czym, na wszystkich spotkaniach z wyborcami chwalić. Hasło obliczone na tych, którzy nie mają pojęcia o prawdziwych mechanizmach podatkowo-księgowych. "

To Pan nie ma zielonego pojęcia o żadnych mechanizmach, nie tylko księgowych.

"Żadna szkoła tego nie uczy, czyli można ludności wmówić wszystko. "

Panu można wmówić wszystko, jeśli tylko jest to przeciwne PiS-owi.

"Tak więc choć krąg obdarowanych jest poważnie ograniczony, ale chwalić się jest czym."

Owszem, jest czym, ale Pan z czystej zawiści będzie starał się to zakłamać!

"Podobnie jest z kolejnym podarunkiem ogłoszonym przez Premiera, obniżką ZUS o 500 zł dla małych przedsiębiorców. Tylko ten mały przedsiębiorca musi być wyjątkowo malutki, bo jego miesięczny przychód nie może przekroczyć 10.000 zł, a zysk 6.000. Czyli, przy obiecanej pensji minimalnej 4000 zł nie bardzo się opłaca być takim małym przedsiębiorcą."

Po pierwsze, w Polsce jest ok. 3 mln zarejestrowanych JDG, a wg szacunków z tej propozycji ma skorzystać ok. 270 tys. firm, czyli wziąwszy pod uwagę, że ci najmniejsi to początkujący, a więc jeszcze aktywni, a wśród tych 3 mln jest sporo "martwych dusz", to jest to co najmniej 10%. Oczywiście nie oznacza to, że skorzystają w równym stopniu, bo ulga ma być proporcjonalna do dochodu, ale tak czy siak tym najmniejszym ułatwi to działalność.

Po drugie, co ma wspólnego płaca minimalna z ulgą składek ubezpieczeniowych? Jeśli przestaje się opłacać być małym przedsiębiorcą w stosunku do pracy na etacie, tzn. że bardziej opłaca się praca na etacie niż jednoosobowa działalność. Czyżby więc Pan pochwalił podwyższenie płacy minimalnej? Pan to jak w tym słynnym dowcipie o sowieckiej gazecie "Prawdzie", która przegrany przez Breżniewa sprint w konkurencji z Nixonem opatrzyła komentarzem "Towarzysz I Sekretarz zajął zaszczytne drugie miejsce. Prezydent USA był przedostatni".

Informuję Pana, że nie da się tak prosto porównać opłacalności JDG i pracy na etacie, ponieważ wybór ten podyktowany jest bardzo wieloma czynnikami, a nie tylko wysokością podatków i składek. Pod uwagę trzeba też wziąć koszty po stronie pracodawcy. Dotychczas jeśli ktoś dostawał najniższą kwotę brutto, to bardziej mu się opłacała praca na umowę o pracę. Ale im więcej zarabia, tym bardziej opłaca mu się JDG. Gdyby JDG dostał ulgę 500 zł, sytuacje obu grup byłyby porównywalne. (pracownik 1634 na rękę, JDG - 1656 zł). Gdyby jej nie dostał, a podwyższono by płacę minimalną do 4000 zł, to znowu sytuacja się wyrównuje (ok. 2850 zł na rękę dostaje etatowiec i 2880 zł JDG - za tę samą pracę). Jeśli zaś zarówno zostanie podwyższona płaca minimalna, jak i udzielona zostanie ulga dla JDG, to sytuacja tego ostatniego jest o 500 zł lepsza! Tak więc, dla grup o najniższych zarobkach, każda z tych 3 sytuacji stawia w coraz lepszej sytuacji JDG, wbrew temu, co Pan głosi, że "nie opłaca się być takim małym przedsiębiorcą". Owszem, nie opłacało się, ale zaczyna się opłacać!

"Drugą stroną medalu będzie, w przypadku np. hydraulika, świadczenie usług bez rachunku, czyli budżet straci na VAT-ie, a ów przedsiębiorca jest ustawowo spychany do szarej strefy."

Po pierwsze - to, że ustanawianie skokowych progów jest ryzykowne, gdyż zachęca osoby znajdujące się ponad progiem do różnych nieczystych chwytów nie jest rzeczą nową i Ameryki tutaj Pan nie odkrył. Ale nawet wtedy równie dobrze można by powiedzieć, że obniżka składki stanowi bodziec do uczciwego rozliczania się dla jej beneficjentów. Generalnie obniżka podatków i składek ogranicza szarą strefę, natomiast funkcjonowanie w szarej strefie, choć oczywiście nie jest godne pochwały, to sprawia, że ludzie mają więcej pieniędzy w kieszeni. Nie chwalę tego, ale musi się Pan zdecydować, bo za jednym razem tak Pan dba o wpływy budżetowe, a za drugim razem krytykuje Pan zwiększanie podatków. Pan się na tym nie zna - po prostu krytykuje Pan wszystko, co robi PiS.

Po drugie - ta ulga będzie proporcjonalna do dochodów, czyli opisywany tutaj negatywny efekt będzie zminimalizowany.

"Tak więc te wspaniałe podarunki są w sumie dla wyjątkowo niewielu i są pseudo-podarunkami obliczonymi wyłącznie na efekt propagandowo-populistyczny."

To jest bezpodstawna opinia, podyktowana wyłącznie nienawiścią.

"Z drugiej strony opozycja, ani jej media nie tłumaczą tych prostych zasad"

Dla Pana jak widać nie są one proste.

"i nie przedstawiają alternatywnych, prawdziwie przyjaznych przedsiębiorcom rozwiązań."

To może Pan przedstawi?

"Ale taką już marną tą opozycję mamy. I na kogo tu 13.10 głosować?"

Na tego, kto najgłośniej wrzeszczy o tym, że trzeba odsunąć PiS od władzy, gdyż dopiero odsunięcie PiS-u od władzy przyniesie szczęście całej ludzkości.

PK.: jak Pan przestanie opowiadać o tym jakoby mną kieruje tylko nienawiść do wspaniałej biało-czerwonej drużyny i przeanalizuje - najlepiej przy pomocy światłego ekonomisty opisane mechanizmy, wówczas możemy pogadać.

Miałem siłę do pewnego momentu komentować, ale Pańska ekonomiczna ignorancja tak mnie poraziła, że rezygnuję. Niech Pan mniej wsłu**** się w TVPiS, a zacznie czytać o tych rzeczach w fachowych źródłach. Polecam, a potem pogadamy.

Żegnam.

PO-KO-jówka @ 89.64.48.*

wysłany: 2019-09-25 10:12

Miłościwy Panie , około dwóch tygodni temu proponowałem Panu aby zajął sie Pan jakimś uczciwym zajęciem niż prowadzenie tego "bloga ?".
Podejrzewam że w swojej Pracy,Gabinecie , Środowisku ,Osiedlu, Klatce Schodowej czy dworzu-podwórku na który wychodzimy z naszymi zwierzątkami nie ma Pan posłuchu i nie znajduje zrozumienia jeżeli chodzi o Pana wywody polityczno-ekonomiczne więc uprawia Pan te nieudolne wypociny w internecie - taka słomiana odwaga.
Po części , co prawda, wysłuchał Pan moją propozycję dotykając się czegoś innego jak w/w temat Ekonomi - Lecz zaś z kompromitującym skutkiem .
Dodam że miałem ochotę jakoś merytorycznie Panu odpisać ale po przeczytaniu odpowiedzi jakiej Pan udzielił Sz.P."Wieńczysławowi " stwierdzam że mi się po prostu nie chce (cytuje poniżej )

" ..ale Pańska ekonomiczna ignorancja tak mnie poraziła, że rezygnuję. Niech Pan mniej wsłu**** się w TVPiS, a zacznie czytać o tych rzeczach w fachowych źródłach.."

Zapytam tylko jakie fachowe periodyki proponuje Pan Panu Wieńczysławowi, co czyta,ć kogo słuchać - Petru, prof. Rzońce, Rostowskiego, Schetyny ,Lubnnauer
czy z drugiej strony : Morawieckiego ,Błaszczyk,Ziobro ,Brudziński ? , bo ja nikomu nie wierze, ale jak czytam taki marudy z palcem w nosie to mnie krew zalewa

Wodzu prowadź , bądź wyrocznią albo się ogarnij, bo pomimo tego że zjadłeś wszystkie rozumy mam pytanie : Czy masz swój ?

Pozdrawiam ..

PK.: ironię pojąłem. Jeśli chodzi o znajomość ekonomii, to u siebie braków nie widzę, ponieważ nie opieram się na opiniach żadnego z wymienionych powyżej polityków, ale na ocenach znawców budżetu i podatków - nie osób partyjnych, ale specjalistów, co i Panu i Wieńczysławowi serdecznie polecam. Choć jest to trudne i nudne, co sam Pan przyznał, ale po to by się rzeczowo wypowiadać trzeba zadać sobie ból przebrnięcia przez te "marudy".

Zarzuty Wieńczysława, że nie rozróżniam PIT od CIT są idiotyczne, bo podatek jest podatkiem, a jego nazwa ma znaczenie drugorzędne, bo płacić trzeba i tak i tak.
Cały jego wywód ma na celu udowodnienie jakoby PiS zajmował się wyłącznie redukcją podatków. Otóż jest to tylko prawda pozorna.

W Polsce mieliśmy w 2018 roku ponad 2.000.000 MSP, z czego odpowiadających kryteriom pozwalającym na obniżenie PIT z 15 na 9% odpowiadało 10, no może 20 tys., czyli absolutny margines, niezauważalny. Tak przy fanfarach góra urodziła mysz.

Trzeba wiedzieć, że większość firm odpowiadających tym kryteriom to nie są spółki kapitałowe, a tylko tych ten podarunek dotyczy.

I tu przytoczę ocenę specjalisty dotyczącą poprzedniej redukcji CIT z 19 na 15%:
Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zwróciła uwagę, że według rządu obniżenie podatku w perspektywie długookresowej miałoby wpłynąć na przyspieszenie tempa rozwoju i stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym także przedsiębiorczości ludzi młodych.

"Ciekawe, jak ma to zostać osiągnięte, jeśli z obniżenia CIT z 19 do 15 proc. będzie mogło skorzystać tylko ok. 8 proc. mikro i małych firm, a te które skorzystają poprawią swoją zdolność do rozwoju o 57 zł miesięcznie?" - zastanawia się ekonomistka. Jej zdaniem za tę kwotę, która pozostanie na kontach małych spółek mogą one co najwyżej, pokryć koszty większych opłat za usługi finansowe, których ceny wzrosły w wyniku wprowadzenia podatku bankowego.

"I kupić kilka ryz papieru, aby móc przechowywać przez 50 lat w wersji papierowej dokumenty dotyczące zatrudnionych pracowników, chyba, że Sejm zmieni ustawę" - oceniła.

Dodała, że Konfederacja Lewiatan od początku wskazywała na brak sensu w tym pomyśle i postulowała przyjęcie rozwiązań, które stworzą wszystkim małym przedsiębiorstwom realne szanse na rozwój – na zwiększanie inwestycji oraz na wzrost zatrudnienia, a nowozakładanym firmom na przetrwanie dłużej niż rok czy dwa.

"Przede wszystkim postulowaliśmy rozmowy z małymi firmami i wspólne z nimi zaproponowanie rozwiązań, które mogą być +…wsparciem podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa.+ Ale urzędnicy i politycy wiedzą lepiej, co firmom, szczególnie najmniejszym jest potrzebne – dodatkowe 57 zł miesięcznie" - podsumowała Starczewska-Krzysztoszek.

Owszem, obniżył najniższą stawkę PIT do 17%, ale zapomniał o wyborczej obietnicy redukcji "chwilowo", przez poprzednią ekipę, podwyższonego VAT. Za brak tej redukcji poprzedniemu rządowi solidnie się dostało od różnych prominentnych przedstawicieli obecnej władzy, dziś - mimo składanych obietnic - jakoś cisza.

No i zwolnił z PIT zatrudnionych na umowach o pracę i zlecenie młodych do 26 roku życia. Nie zwolnił jednak młodych przedsiębiorców, którym bardzo by to pomogło w momencie startu.
Znaczy to tylko tyle, że w dniu kolejnych urodzin taki pracownik nagle zacznie zarabiać netto mniej o PIT, czyli np. o - zależnie od wynagrodzenia - 400-500 zł miesięcznie przy płacy minimalnej (2600), ale już przy obiecanych 4000 wychodzi ponad 800 zł. Przy wynagrodzeniach większych od minimalnego będzie to odpowiednio więcej. Czy pracodawca będzie gotów to zrekompensować odpowiednio wyższą pensją - nie wiem.

Tu mam jedną, małą uwagę.
Otóż młody człowiek chcący być lekarzem lub adwokatem szukając zatrudnienia po ukończeniu studiów ma 24-25 lat. Tak więc to zwolnienie zadowoli tylko tych, którzy rezygnują z dalszego kształcenia i po maturze idą do roboty. Taki zamiar czy tylko skutek uboczny?

Oczywiście, słabiej wykształconym społeczeństwem łatwiej się rządzi, bo łatwiej ono kupuje populistyczne bzdury, ale czy z takimi ludźmi zbudujemy zapowiadaną przez Premiera drugą "dolinę krzemową". Czy tacy ludzie jednak gwarantują rozwój w kierunku innowacyjności, nowych wynalazków, własnych konstrukcji, patentowania genialnych rozwiązań potrzebnych również innym gospodarkom?

PiS również podwyższa podatki pośrednie - benzyna, podwyższa koszty pracy - PPK, podwyższa koszty utrzymania - prąd, podwyższa składkę na ZUS - planuje likwidację granicy wymiaru ZUS ponad 30 krotność średniej miesięcznej. To ostatnie pociągnięcie bije po kieszeni nie tylko zatrudnionych, ale również pracodawców, bo to oni pokrywają część opłat ZUS. Jest też uderzeniem w specjalistów i lepiej wykształconych oraz uderzeniem w budżet przyszłości, bo trzeba będzie płacić stanowczo wyższe emerytury.

Dlatego nazywam to pseudo podarunkami.

Chwalony przez Wieńczysława "zrównoważony budżet" też jest tylko pozorny. Ujęto w nim, co prawda, po stronie dochodów, potępiany w czasach poprzedniej władzy, przez PiS, skok na OFE, ale po stronie wydatków brak rezerwy na 13 emeryturę, na obiecane podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek i lekarzy, na wymuszony podwyżką pensji minimalnej wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Dodatkowo wiele wydatków przerzucono sprytnie na samorządy. To takie trochę mydlenie oczu, bo wymuszony wzrost zadłużenia samorządów i tak jest, w efekcie końcowym, zadłużeniem budżetu państwa albo wymusi obniżenie naszego standardu życia codziennego (żłobki, szkoły, parki, kanalizacja, drogi, itp).

To tyle krótkiego wykładu z ekonomii dla tych, którzy swoją wiedzę o finansach budują tylko na zeznaniach rozmaitych polityków.

P.S. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/schetyna-o-powiazaniu-funduszy-z-praworzadnoscia-kaczynski-komentuje/vvfzl67

Ta napaść Kaczyńskiego na Schetynę świadczy tylko o jednym. Kaczyński ma pełną świadomość, że jego ruchy nie są w pełni praworządne, bo w innym wypadku nie miałby powodów do takich protestów i powiązaniu przestrzegania praworządności z dotacjami tylko - we wspólnym interesie - by przyklasnął.

Rząd Europejski jest obecnie jedyną instancją poza kontrolą PiS i tylko tam można walczyć z samowolą obecnie rządzących. Dobrze gotująca Prezes TK - kupiona, KRS - kupione, sądy - albo pod właściwym nadzorem albo się ignoruje ich wyroki, prokuratura - kontrolowana. Zostaje tylko Bruksela i stąd wściekłość Kaczyńskiego, bo tam jego macki nie sięgają.

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-25 22:24

Widzę, że zaczyna Pan kasować wypowiedzi, które wcześniej zostały opublikowane. To dla mnie jasny sygnał, że powoli zaczyna Pan rozumieć popełnione przez siebie błędy. To bardzo dobrze. Ale główny tekst oczywiście pozostanie niezmieniony. Bo co z tego, że zawiera bzdury, manipulacje i bezpodstawne oskarżenia? Nikt z wyborców PO się nie zorientuje. Ważne, żeby pozostała antypisowska wymowa. Można pisać wszystko, byle przeciwko PiS.

PK.: otóż jest Pan w błędzie. Pokazywałem Pański wpis komuś, a ten Pańskimi bzdurami tak się wkurzył, że zły guzik nacisnął.
Nadal podtrzymuję, że Pan nie ma racji i krąży wokół właściwego tematu, bo nie rozumie napisanego po polsku.

P.S. przytaczam wewnętrzną ocenę Ministerstwa Finansów n.t. pensji minimalnej:

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/onet-ujawnia-rzadowi-eksperci-przeciw-radykalnemu-podniesieniu-placy-minimalnej/4rpch2z

Jakoś, dziwnym trafem, potwierdza ona obawy wyrażone przez ekonomicznego debila Kucharskiego, a przeczy ocenom geniusza Wieńczysława i innych specjalistów PiS, łącznie z tym najważniejszym, gwiazdą ekonomii, Jarosławem Kaczyńskim wspieranym przez inną wybitność - Premiera Morawieckiego.

une @ 83.30.106.*

wysłany: 2019-09-26 16:10

ratują swoja d jak się tylko da..p.Przysłali z PZU,ŻYCIE PROPOZYCJE DODaTKOWCH WPŁAT NA LOTY Kuchcińskiego.Od czytania i propozycji keszu głowa boli.A teraz wiem na co poszły pod topór śwIerki szyszkowate.Na papier.Kończy się unym kasa na trolli ,nieudaczników ,i nie kumatych , co to wiedza najlepiej ,i pięknie wzorem panny Krysi ,ubliżają innym.Niech piszą ,i pogrążają swego wodza ,który problemów z aferami ma tyle, jak mrówek w mrowisku.

xy @ 185.25.122.*

wysłany: 2019-09-27 18:52

Grzegorz Schetyna wypuszcza spot Koalicji Obywatelskiej, epatując hasłem o „zwykłej polskiej rodzinie”. Jednak prawda rozbawiła internautów. „Aktor z tefałenowskiej Ukrytej Prawdy i piosenkarka Disco Polo, zwykła rodzina wg PO” - czytamy na Twitterze.

Koalicja Obywatelska opublikowała w piątek w mediach społecznościowych spot wyborczy z udziałem 5-osobowej rodziny. W spocie młody mężczyzna dziękuje za program 500 Plus i zwraca się do premiera. „Panie premierze, samo 500+ nie wystarczy, by żyć” - mówi. Z kolei żona stwierdza w spocie, że pieniądze z 500+ „dostaje każdy”, niezależnie od zarobków. Mężczyzna stwierdza natomiast, że w tygodniu ich rodzina prawie się nie widuje, bo po reformie edukacji „zajęcia w szkole trwają do wieczora”. W spocie występuje także postać starszego, smutnego człowieka, o którym młody mężczyzna mówi, że nie kupił leków, bo brakuje ich aptece. Na końcu spotu pojawia się hasło wyborcze Koalicji Obywatelskiej „Jutro może być lepsze”.

Spot wywołał lawinę komentarzy. W odpowiedzi na wezwania lidera PO rzecznik rządu Piotr Müller zaproponował rodzinie, która wystąpiła w spocie KO spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Jest jednak mały problem. Małżeństwo z nagrania to aktorzy… paradokumentów.

BUHAHAHAHAHAHAHAHAHA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Czy on ma wszystkich za głupków ?

Chyba uważa, że wszyscy są tacy głupi, jak lemingi z PO i " ciemny PeOwski lud " to kupi.

Jaka opozycja i ich akolici - taki " wodzuś " !!!

PK.: a jednak chyba trafiło i stąd te szyderstwa.

BUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA !!!!!!

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-27 19:55

Serdecznie zapraszam do obejrzenia najnowszego spotu Koalicji Obywatelskiej:

https://www.youtube.com/watch?v=W3xiEku0LLI

Zachęcam wszystkich do głosowania na to ugrupowanie. Trzeba odsunąć PiS od władzy. Jutro może być lepsze!

PK.: ten spot Oscara nie dostanie, ale sądząc po reakcji PiSowskich trolli, uderzył celnie.

zBIGs @ 109.241.187.*

wysłany: 2019-09-27 22:59

Nieistotne są Pity, City czy takie, czy inne spoty. Chodzi zasady, czyli KONSTYTUCJĘ, której zapisy PiS próbuje omijać,łamać, bo nie ma KONSTYTUCYJNEJ WIĘKSZOŚCI by ją zmienić. I stąd te szalone "prezenty" dla suwerena, który tylko w części podziela poglądy Kaczystów. Nieuda się im to co Orbanowi na Węgrzech, gdzie ma on większość konstytucyjną. A co będzie wzamian? CHAOS, który już jest widoczny w służbie zdrowia, oświacie, sądownictwie, gospodarce węglem(import z Rosji), ochronie środowiska(import śmieci), ekonomii (rozchuśtanie inflacji). Czego się nie dotkną to potrafią spieprzyć (stępka promu w Szczecinie, przekop Mierzei, Centralny Port Lotniczy, zahamowane budowy autostrad, 100 tys. elektrosamochodów, tyleż mieszkań). Potrafią tylko wydawć prezenty z naszych pieniędzy, ale są bez pojęcia o organizacji, o gospodarce. Afera za aferą (od Misiewicza do NIK-u, czy Plebiaka), Co tydzień czekam, jaki nowy trup wyleci z ich szafy. I dają radę, są w tym niezawodni. A głosować trzeba na Nie-PiS. Na początek to wystarczy.

PK.: Premier obiecał 1.000.0000 samochodów elektrycznych polskiej produkcji, a do dziś jest 3.000 importowanych, a tylko w Berlinie co miesiąc przybywa 3.000 nowo-rejestrowanych, choć - jak dziś stwierdziła min. Emilewicz - Polska jest absolutnym championem jeśli chodzi o elektro-mobilność. Czy Ona wie o czym mówi? Widać nie jest profesjonalistką tylko propagandystką.

A co z tymi milionami drzew, które miał sadzić Premier?

Co ze stępką pod prom i reaktywowaniem stoczni w Szczecinie?

Ech, te PiSowskie kłamstwa. Gierkowska propaganda sukcesu, to szczeniak.

xy @ 185.25.122.*

wysłany: 2019-09-28 09:33

Panie Premierze Sasin, poseł Nitras mówi dla Interii, że jego tak jak Józefa Oleksego wszędzie potrzebują
— pisze na Twitterze europoseł PiS Joachim Brudziński.

Może poprosi Pan mieszkańców Białej Podlaskiej,(mam nadzieję,że nie będą mieli mi za złe tej prośby) żeby go przyjęli na jakiś czas? Szczecin by odetchnął!

— dodał były szef MSWiA.

Na odpowiedź nie musiał długo czekać…

Wątpię, by mieszkańcy Białej Podlaskiej chcieli przyjąć ten Dar Pomorza Zachodniego

— napisał wicepremier Jacek Sasin.

A naprzeciwko "żarty" takiej Jachiry, " mowy miłości' Schetyny i Tuska oraz Nurowskiej, Gretkowskiej, Pszoniaka i Stuhrów dwóch.

Nie ta liga, nie dorastają Brudzińskiemu i Sasinowi do podeszwy.

PK.: a no oczywiście, bo Podlasie ma swoją silną reprezentację, choćby w osobie Ministra Oświaty, którego kultura, otwarty światopogląd, umiejętność oceny sytuacji we własnym resorcie są absolutnie godne miana elity kulturalno-intelektualnej.

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-28 12:44

Koalicja Obywatelska wychodzi do ludzi z poważną ofertą programową:

https://bit.ly/2noBlKU

Z jednej strony pisowski populizm i księżycowa ekonomia, z drugiej 365 GB darmowego internetu. Wybierzesz sam, ale zastanów się. Ja już wybrałem.

PK.: świetnie wiem, że Pan wybrał i nawet wiem co, ale polecam dziś porównanie "piątki zdrowotnej Kaczyńskiego" z programem naprawy służby zdrowia zaprezentowanym przez Kidawę-Błońską w Krakowie.
W swoim wystąpieniu Kaczyński szykuje się na minimum 3 dalsze kadencje, a my musimy się leczyć już dziś. Jeśli PiSowska naprawa służby zdrowia będzie podobna do naprawy sądownictwa, czy polskiego samochodu elektrycznego, albo uruchomienia portu w Elblągu, to trzeba się poważnie zastanowić na kogo wrzucić 13.10.

Wybierz sam, ale zastanów się. Ja już wybrałem.

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-28 17:26

A czy nie sądzi Pan, że gdyby naprawdę PO miała zamiar i potrafiła zreformować służbę zdrowia tak, aby sytuacja naprawdę się poprawiła, to by było to już zrobione w latach 2007-2015?

PK.: nie sądzę, bo mam nadzieję, że się czegoś nauczyli.
Przypomnę, że PiS reformuje już służbę zdrowia w sumie przez 6 lat, i... ????? tragedia tylko się powiększa.

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-29 12:03

A jakie wskaźniki dotyczące służby zdrowia Pan przeanalizował i porównał, z których wynika, że "tragedia tylko się powiększa"?

Nic nie wskazuje na to, że ekipa PO czegoś się nauczyła. Nawet ja mógłbym sformułować "program dla służby zdrowia" - zbiór pobożnych życzeń. Ale wiarygodność buduje się na realnych działaniach.

Symbolem działań PO w służbie zdrowia jest Sawicka ze słynnym cytatem "lody będą kręcone na prywatyzacji szpitali", Neumann, który umożliwił (śledztwo wykaże, czy i ile wziął za to łapówki) finansowanie prywatnej kliniki przez NFZ, która to klinika i tak pobierała pieniądze od pacjentów oraz coroczne strajki lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego. Czego niby mieli się nauczyć?

Myślę, że Pan sam nie wierzy w to co mówi. PO chce dorwać się do władzy, a kwestię służby zdrowia, tragedię pacjentów, cynicznie wykorzystuje do swojej populistycznej propagandy i traktuje jak wózek, na którym chce wjechać do Sejmu.

PK.: Pan łaskawy leci ze mną w kulki.
Kiedy albo Pan albo ktoś zaprzyjaźniony czy z rodziny potrzebował do specjalisty, na SOR lub do szpitala? Czas oczekiwania i dostępność jest wskaźnikiem, a to od czasu ministrowania przez pana Szumowskiego się jakby solidnie pogorszyło. Szumowski jest podobno dobrym lekarzem i wielce pobożnym człowiekiem, ale to na bycie ministrem jednak za mało.

Najpierw Pan pyta o wskaźniki, a 3 zdania później sam przyznaje, że istnieje "tragedia pacjentów". Tak więc problem jest, czy go nie ma? Niech się Szanowny określi zanim zada głupie prowokacyjne pytania.

Jeśli chodzi o prywtne szpitale to polecam porównanie SOR w Bukowcu i Szpitalu Wojewódzkim. I tu i tam na NFZ. Tak więc niech Pan skończy z demagogią, bo to nie TVPiS.

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-29 12:12

https://i.ibb.co/PmzqCXf/po-614.jpg

Jeśli PO wygra wybory, każdy z nas będzie zarabiał o 614 zł miesięcznie więcej. Wybór jest prosty. Odrzuć populizm i głosuj na Koalicję Obywatelską!

PK.: wspomnę tylko, że to słaba obietnica w porównaniu z tą Kaczyńską : 4000 - 2250 = 1.750 zł miesięcznie. Tak więc PiS wygra.
Pana specjalność - demagogia!

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-29 22:27

A oto .....

PK.: szanowny Panie Wieńczysławie, informuję Pana, że wszytkie tego typu trollowskie, propagandowe, kłamliwe i inspirowane TVPiS wrzutki będę usuwał.

A tu takie ciekawe do poczytania:
https://wysokienapiecie.pl/23011-polski-wegiel-drozszy-od-importowanego-gornictwo-czeka-kolejny-kryzys/

to jak, wszyscy do górnictwa dopłacamy, oni fedrują i fedrują, a nikt nie chce tego brać. Ale poparcie dla premiera startującego z górniczego Śląska można w ten sposób za pieniądze narodu kupić.

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-09-30 10:09

A czy propagandowe wrzutki POwskie będzie Pan publikował?

PK.: chamsko propagandowych też nie.

Niech Pan sobie da spokój z zaśmiecaniem swoimi "mądrościami" blogu sąsiada (przepraszam sąsiada, ale - zapewniam - to ciężki przypadek i chyba niereformowalny. W potocznym języku zwany chłopskim filozofem. ale nader pewny wzniosłości swoich wynurzeń), bo czarne pozostanie czarnym i przez samo zaklinanie rzeczywistości, białym się nie stanie.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: